Domowa kontrola stanu zdrowia? Jedną z pierwszych metod jest sprawdzenie temperatury ciała. Podpowiadamy, jak prawidłowo mierzyć temperaturę — to nie jest trudne!
Skorzystaj ze wskazówek producenta
Chcesz precyzyjnie zmierzyć temperaturę i nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem termometru elektronicznego, dokładnie przeczytaj instrukcję. Standardowy termometr możesz wykorzystać w różnych miejscach. Do wyboru masz usta, pachy, odbyt. Pamiętaj tylko o utrzymaniu higieny sprzętu po każdym użyciu. Nie wyciągaj termometru w trakcie pomiaru, poczekaj cierpliwie. Wykonuj pomiar „na spokojnie”: zrelaksuj się, ułóż wygodnie.
Jak sprawnie zmierzyć temperaturę dziecku?
Najmniejsze dzieci wymagają odpowiedniego podejścia, żeby uzyskać precyzyjny wynik. Przy maluszkach przyda się termometr z cienką, elastyczną końcówką. Pomiar w pupie będzie w tym przypadku najlepszy. Jak mierzyć temperaturę bardzo ruchliwych dzieci, które nie akceptują tradycyjnego pomiaru? Wybierz inny termometr! Modele stworzone do pomiaru w uchu działają ekspresowo. Wynik pojawia się już po sekundzie: chwila i gotowe! Końcówka z czujnikiem jest tak zaprojektowana, żeby nie drażnić przewodu słuchowego. Dzięki temu niemowlaki i starsze dzieci nie poczują dyskomfortu.
Jak mierzyć PTC – podstawową temperaturę ciała?
Niemal wszyscy wiedzą, że prawidłowa temperatura wynosi 36,6˚. Drobne odchylenia od tej wzorcowej wartości nie stanowią problemu. Organizm reaguje na różnorodne czynniki zewnętrzne, zmiany hormonalne i wiele innych. Można to łatwo wykryć, mierząc podstawową temperaturę ciała. Pomiary PTC sprawdzają u kobiet chcących poznać swój cykl hormonalny. Wykorzystują je w staraniach o dziecko i przy naturalnych metodach rozpoznawania płodności.
Zasady mierzenia PTC
Podstawową temperaturę możesz sprawdzić bezpośrednio po obudzeniu się, bez wstawania z łóżka. W przypadku rozpoznawania płodności potrzebna jest regularność i powtarzalność wyniku. Panie powinny przez cały cykl kontrolować PTC za pomocą tego samego termometru. Wykonaj pomiar zawsze w tym samym miejscu: w ustach, pochwie lub odbycie. W ustach warto wybrać jedno, konkretne miejsce. Także pora pobudki powinna być zbliżona. W ten sposób można wykryć różnicę temperatury ciała o 0,2˚C lub więcej. To dowód na działanie hormonów.