do kasy suma: 0,00 zł
Wersje językowe
Promocje
Dmuchawa spalinowa do liści Ryobi RBL30BPT
Dmuchawa spalinowa do liści Ryobi RBL30BPT
1 099,99 zł 999,99 zł
szt.
Robot kuchenny 600W 4l
Robot kuchenny 600W 4l
449,99 zł 399,99 zł
szt.
Waluty
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak mierzyć temperaturę nowoczesnymi aparatami?

Mierzenie temperatury to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wskazuje na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli wskaźnik przekracza umowną granicę 36,6 stopni Celsjusza, oznacza to konieczność wprowadzenia środków, najczęściej w postaci leków obniżających gorączkę. Oczywiście sytuacja, w jakiej należy sięgnąć po leki, jest kwestią indywidualną i zależy od powodu jej wystąpienia. Jednak aby mieć pewność, że podanie środków jest zasadne, należy badanie przeprowadzić prawidłowo. Jak mierzyć temperaturę, by otrzymać realny wynik?

Mierzenie temperatury a wiek chorego

Nim zaczniesz mierzyć temperaturę, weź pod uwagę u kogo ją sprawdzasz. Przyjęło się, że wskazanie 36,6 stopni Celsjusza jest wartością prawidłową dla zdrowego, dorosłego człowieka. Precyzując, wszystko to, co mieści się między 36 a 37, jest uznawane za dobre. Dopiero wyższe wartości powinny wzbudzić niepokój. Jednak w przypadku małego dziecka i osób starszych wartości te będą odrobinę inne. Ważne jest także to, w jakim miejscu mierzysz temperaturę oraz z jakiego rodzaju termometru korzystasz.

Różnego rodzaju aparaty do mierzenia temperatury

Jeszcze kilkanaście lat temu temperaturę mierzono za pomocą szklanego termometru rtęciowego. Jednak ze względu na wysokie ryzyko stłuczenia, a w konsekwencji rozlania trującej substancji, obecnie nie można ich już kupić. O wiele częściej można spotkać te bezdotykowe, które są szybsze, bardziej higieniczne i dokładniejsze. Za ich pomocą zmierzysz nie tylko temperaturę ciała, lecz także cieszy i ciał stałych. Przydają się więc w domach, w których mieszkają małe dzieci, wymagające szczególnej kontroli i opieki. Urządzeniem tym możesz bowiem sprawdzić, czy woda do kąpieli nie jest zbyt gorąca, tak samo, jak przygotowany dla maluszka posiłek.

Ponieważ termometr nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem chorego, te urządzenia są najbezpieczniejsze dla miejsc, w których przebywa wiele osób. Korzystają z nich szpitale, ośrodki zdrowia, przedszkola, ale i domy prywatne. Wystarczy przybliżyć urządzenie do czoła i nacisnąć guzik. Po chwili pojawi się wartość i dodatkowa ikonka, sygnalizująca stan badanego.

Jak mierzyć temperaturę i nie popełnić błędu?

Innym rodzajem termometru jest urządzenie elektroniczne, z miękką końcówką, będącą czujnikiem. Najlepiej korzystać z niego umieszczając wspomnianą końcówkę pod językiem. Wynik otrzymujesz już po 10 sekundach, kiedy to rozlega się sygnał dźwiękowy. Wiele zależy od rodzaju aparatu, niektóre bowiem potrzebują trochę więcej czasu. Po każdym użyciu należy zdezynfekować końcówkę alkoholem.

Teraz gdy już wiesz jak mierzyć temperaturę, powinieneś być spokojniejszy i bardziej pewny tego, w jakich sytuacjach konieczne jest podanie leków oraz wizyta lekarska.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl