Spędzasz w garażu lub w piwnicy całe godziny konstruując, wiercąc, przerabiając i odnawiając rozmaite przedmioty? Po całym pomieszczeniu porozrzucane są narzędzia i elementy drewna, metalu czy żelaza, a Ty stwierdzasz, że przydałby Ci się porządny stół warsztatowy? Taki sprzęt znacznie ułatwiłby nie tylko utrzymanie porządku, ale także zwiększyłby wydajność Twojego działania. Warto wzbogacić swój roboczy obszar, jeżeli majsterkowanie jest pasją lub pracą na stałe. Jak samodzielnie zrobić stół warsztatowy?
Dostosuj stół warsztatowy do swojej pracy
Na początku zastanów się, jaki właściwie powinien być stół, który chcesz samodzielnie wykonać. Odpowiedz sobie na pytanie, ile będziesz spędzać przy nim czasu, do jakich celów ma służyć i z jakich materiałów go zrobić, by był najbardziej praktyczny i wygodny. Pamiętaj, że zawsze możesz pójść na skróty i zaopatrzyć się w gotowy stół w sklepie oferującym takie wyposażenie. Pozostaje jednak wątpliwość czy mebel ten będzie personalizowany i czy sprosta Twoim oczekiwaniom. Jasne jest, że kiedy sam tworzysz umeblowanie, możesz dodać różne udogodnienia lub zrezygnować z niektórych dodatków, które oferują gotowe rozwiązania.
Narzędzia niezbędne do wykonania stołu warsztatowego
Jeżeli decydujesz się na sprzęt z drewna, musisz liczyć się z tym, że będzie Ci potrzebny szereg narzędzi, niezbędnych do stworzenia upragnionego mebla. Niezależnie od tego, czy planujesz zrobić duży, czy mały stół warsztatowy, bez wątpienia przydadzą się sprzęty przeznaczone do obróbki drewna. Do Ciebie należy decyzja, czy wykorzystasz jedynie narzędzia ręczne, czy usprawnisz pracę przez zastosowanie elektronarzędzi. Pomocne będzie zarówno imadło maszynowe do wiertarki stołowej, zestaw frezów do obróbki materiału, dłuto, piła czy wiertarka, jak i frezarka, modelarska stołowa wyrzynarka czy brzeszczot do drewna.
Wykonanie stołu warsztatowego krok po kroku
Na początek wybierz płytę, która ma służyć jako blat. Może to być tworzywo OSB lub drewniana struktura. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie porządniejszego materiału na górny blat, a płyty na dolny. Surowce, które stworzą stół, musisz na wstępie oszlifować. Następnie należy nawiercić otwory w blacie tak, by połączyć go z deskami przy pomocy wkrętów. Tworząc szkielet mebla, wykonaj go podwójnie, a następnie połącz ramy poprzez użycie kantówek poprzecznych. Mocowania wykonuj przy pomocy wkrętów do drewna. Cała konstrukcja może być wzmocniona blaszkami kątowymi od spodniej strony stołu, mebel będzie bardziej solidny, a Ty zyskasz wielofunkcyjny stół warsztatowy!